2019-03-08

Informator technologiczny Maluno F1- Do pierwszych zbiorów #2 - Obróbka roślin

Usuwanie liści

W 98% gospodarstw, które mają Maluno powstaje konieczność przerywania liści między gronami. Z reguły usuwamy środkowy liść, po to, aby doświetlić grono. Mając kwitnące 4 grono, możemy pod pierwszym gronem zostawić tylko 1 liść, a także przerwać liście między pierwszym, a drugim gronem, oraz drugim i trzecim. Maluno należy do odmian pomidora o dużych i bardzo dużych owocach, więc jeżeli nie chcemy mieć owoców powyżej BBB to w okolicach 3 grona jest najlepszy moment na wypuszczenie dodatkowego jednego pędu. Tym samym zwiększy nam się zagęszczenie i osiągniemy trochę mniejsze owoce.

 

Zakładanie „łuczków” i  podtrzymywanie obfitych gron

Maluno należy do odmian, które trzeba obserwować pod względem zakładania łuczków. Na pewno dobrą praktyką będzie założenie czegoś, co powstrzyma nam pierwsze 5 gron przed ewentualnym załamaniem się szypułki grona. Najbardziej popularne są łuczki na gronach, ale w przypadku Maluno, gdy mamy dość małą odległość grona, od łodygi do pierwszego owocu, lepiej będzie zainwestować w gumki i je założyć na gronach (Fot.), ponieważ w takiej sytuacji łuczek może uszkodzić pierwsze owoce na opadającym pod ciężarem gronem. Pod koniec marca i z początkiem kwietnia, gdy światła będzie już dość dużo, należy zlustrować uprawę, pod kątem konieczności dalszego podtrzymywania grona.  Z ubiegłorocznych obserwacji wynikało, że w tym czasie, grono było na tyle mocno osadzone i krótkie, że nie trzeba było już stosować łuczka. Obserwując tegoroczne uprawy, również teraz można już zauważyć, że Maluno z nasadzeń z końcówki listopada i początku grudnia pokazuje , że przy siodmym gronie łuczek, ani gumka jest mu już nie potrzebna do podtrzymania grona. 

 

Obróbka wierzchołków

Maluno jest odmianą, która na początku sezonu, do pierwszych zbiorów ma tendencję do odchylania wierzchołka od sznurka. Tym samym powinien ten zabieg być zrobiony na czas. Również odradza się tzw. Okręcanie roślin wokół sznurka, z obawy na ewentualne wyłamywanie się wierzchołków. Najlepszym sposobem będzie zakładanie zapinek. Dobrą praktyką jest również usuwanie liścia z wierzchołka roślin, najlepiej tego od strony grona. Ma to uzasadnienie z dwóch powodów. Po pierwsze usuniemy mały liść , a tym samym zostanie mała blizna, która bardzo szybko się zagoi. A po drugie, nie będziemy musieli przerywać już niżej dużych liści, co znacznie zredukuje nakłady pracy.

 

Regulacja owoców

W tych pierwszych miesiącach do zbioru pierwszego grona najlepiej jest regulować grona do 4 owoców, ponieważ przy tak dużym deficycie światła, jaki mieliśmy na początku sezonu, to piąty owoc i tak nam nie dorośnie. Maluno należy do odmian o dużych i bardzo dużych owocach. Jeżeli chcemy mieć przez cały sezon owoce wielkości BBB to powinniśmy regulować grona do 4 owoców przez cały sezon. Natomiast jeżeli zależy nam na owocach w sezonie letnim w rozmiarze BB+ lub BBB - , to wtedy między 3 a 5 gronem dokładamy jeden pęd i zwiększamy zagęszczenie o ¼ względem początku sezonu. Na pędzie dodatkowym również regulujemy grona na 4 owoce. Finalnie na początku sezonu przez pierwsze 5 gron, będziemy mieć owoce w kalibrze BBB, a później atrakcyjny, czysty bez plam wyrównany towar w rozmiarze BB. Ma to ogromne znaczenie w przypadku gospodarstw zbierających bezpośrednio w karton na wytłoczkę, gdzie pożądany jest pomidor wyrównany, przy którym nie trzeba będzie się zastanawiać, w jaki kaliber go zapakować. Oczywiście dla gospodarstw, które nie chcą dokładać dodatkowego pędu, można zostawić od 4 -5 grona po 5 owoców, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że 3 owoce będą BBB, a ostatnie 2 BB. Jest to możliwe, jeżeli owoce zbierane są w skrzynki i potem odbywa się sortowanie mechaniczne, a Maluno może być tak sortowane!!!.

 

 

Materiały zostały opracowane przy w współpracy ze specjalistami z firmy Syngenta oraz SAINT-GOBAIN Cultilene w ramach projektu TomatoAcademy

Wszystkie informacje i porady zawarte w liście oparto na doświadczeniach produkcyjnych oraz na rzetelnej wiedzy. Należy je jednak stosować i korygować w oparciu o własne doświadczenia oraz warunki specyficzne dla konkretnych gospodarstw i upraw, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe w danym okresie oraz stan i kondycje roślin w uprawie. Firma SYNGENTA oraz SAINT-GOBAIN Cultilene nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w uprawie.