2019-03-08

Informator technologiczny Maluno F1- Do pierwszych zbiorów #2 - Temperatury

Dostarczyć energię roślinom

Energia świetlna pochodząca ze słońca jest przez rośliny wykorzystywana w fotosyntezie, ale procentowo jest to dość mała część. Większość energii docierającej do powierzchni liści indukuje transpirację i ogrzewa powierzchnię liści. W marcu i kwietniu możemy mieć do czynienia z radiacją, która będzie na pograniczu deficytu i tu ważna jest energia, którą dostarczamy roślinom poprzez ogrzewanie. Energię tą wykorzystujemy do pobudzenia transpiracji roślin, co oznacza grzanie i wietrzenie (aktywny klimat). Wielu ogrodników, kierując się chęcią oszczędności, ogranicza wietrzenie redukując jednocześnie dostarczaną do układu ilość energii. Ma to bardzo duże znaczenie i negatywny wpływ na wzrost oraz szybkość rozwoju roślin w tym okresie. Nie dogrzanie uprawy (chodzi o mniejsze zużycie ciepła, a nie o utrzymanie zadanych temperatur) wpływa na ilość i jakość wczesnego plonu.

 

Przebieg temperatury i wpływ na wzrost

W omawianym okresie bardzo ważne jest sterowanie temperaturą średniodobową i dostosowanie jej do ilości światła, pamiętając, że niskie temperatury średniodobowe to wolniejszy rozwój roślin, zbyt wysokie temperatury to z kolei osłabianie wigoru roślin, które z każdym dniem są bardziej obciążone owocami. Oprócz temperatury średniodobowej bardzo istotnym narzędziem do sterowania rośliną jest dobowy przebieg temperatury. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu przebiegiem temperatury, możemy wywierać wpływ na dystrybucję asymilatów w roślinie oraz szybkość rozwoju poszczególnych części rośliny.

 

 

 

 

Dobowy przebieg temperatur - Okres 1 - poranek

Podnoszenie temperatury z nocnej na dzienną, To okres, kiedy poprzez temperaturę, również mamy wpływ na wygląd roślin i charakter ich wzrostu, jeśli szybko podgrzejemy rośliny, to również wpłyniemy na „wyciąganie się” roślin (dłuższe międzywęźla) oraz szczególnie przy deficycie światła, dłuższe szypułki gron stojące pod ostrym kątem. Generalnie zaleca się utrzymanie już od 4:00-5:00, minimalnej temperatury rur grzewczych oraz jeśli występuje deficyt światła dość wolne podnoszenie temperatury do temperatury dziennej co przy ciepłej pogodzie oznacza również wierzenie.

  • przy szybkim podnoszeniu temperatury po wschodzie słońca (powyżej 1°C/godz.) roślina tworzy kwiatostany słabsze bliżej cienkiego wierzchołka;
  • przy wolnym podnoszeniu temperatury po wschodzie słońca (0,5°C/godz.) wykształcają się kwiatostany silne, dalej od silnego wierzchołka. Należy jednak obserwować kwiaty i szybkość kwitnienia, bo zbyt chłodny poranek to też wolniejsze otwieranie się kwiatów.

Okres 2 - Szczyt temperaturowy

To jeden z najważniejszych elementów aktywnego klimatu, dzięki niemu podnosząc temperaturę rur i powietrza możemy wymusić na roślinie transpirację (niektórzy mawiają odpowiednio użyta rura grzewcza to drugie słońce i jest w tym dużo prawdy). Transpiracja i aktywność roślin jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i fizjologii roślin. W wyższej temperaturze lepiej zachodzą reakcje chemiczne (fotosynteza, synteza białek, synteza enzymów roślinnych) oraz procesy fizjologiczne. Dzięki podniesieniu temperatury roślin i wymuszeniu transpiracji i aktywności (wietrzenie jeśli duża wilgotność) stymulujemy rozwój systemu korzeniowego, co jest jednym z głównych celów tego okresu. Zmuszenie rośliny do transpiracji i pozbycie się nadmiaru wody z liści, powoduje zwiększenie suchej masy w tkankach co jest czynnikiem generatywnym, zwiększenie suchej masy liści przed wieczorem jest konieczne, aby przygotować rośliny do szybkiego schłodzenia ich w okresie przed nocnym. Poziom szczytu temperaturowego, oraz czas jego trwania musi być dostosowany do warunków i kondycji roślin w poszczególnych uprawach, generalnie średnio o tej porze roku zakłada się około 21°C(+2stc na światło), przy czym wietrzenie można ustawić wyżej na 23 °C(+2) co przy słonecznej pogodzie da większy szczyt, co będzie korzystne pod warunkiem, że wilgotność nie jest za wysoka (nie przekracza 80%), przy wysokiej wilgotności i dodatniej temperaturze na zewnątrz lepiej ustawić wietrzniki tylko nieco powyżej ogrzewania, bo klimat będzie lepszy, nawet przy niższej temperaturze (wyższa temperatura, aktywniejszy klimat). Przy dużym deficycie światła, okres trwania szczytu można skracać zarówno czas podnoszenia temperatury, jak i okres samego szczytu, generalnie najwyższą temperaturę powinniśmy mieć w okolicy 12-13 w tym okresie, w dni słoneczne ten czas można przedłużać, podnoszenie temperatury nie powinniśmy zaczynać wcześniej niż o 10:30, a w dni pochmurne nawet o 11. Generalnie przy bardzo niekorzystnych warunkach (deficyt światła) raczej skracamy okres szczytu niż zmniejszamy temperaturę, zmniejszenie temperatury powoduje tworzenie płaskiego klimatu, co nie jest korzystne dla generatywności roślin.

 

Okres 3 i 4 Schłodzenie przednocne (prenight)

To również ważny element aktywnego klimatu, dzięki niemu możemy zwiększyć odczuwalną różnice dla roślin między dniem a nocą (DIF > 5°C to działanie generatywne ). Możemy też skompensować szczyt temperaturowy, tak aby średnia dobowa pozostawała na niskim poziomie, jeśli mamy do czynienia z dużym deficytem światła. W okresie 3 w zależności od szybkości schodzenia z temperatury dziennej, sterujemy przepływem asymilatów do owoców. Szybkie zejście to większe owoce i zwiększanie się obciążenia roślin. Okres 4 to okres tzw. pierwszej nocy (prenight), temperaturę w tym okresie kształtujemy głównie w zależności od ilości światła, wydłużanie pierwszej nocy z niską temperaturą to obniżenie temperatury średniodobowej i równoważenie szczytu dziennego przy dużym deficycie światła. Należy jednak pamiętać, że niskie temperatury w tym czasie to wolniejszy rozwój roślin oraz spowolnienie dojrzewania owoców (późniejsze zbiory).

 

Okres 5 - Temperatura drugiej nocy

Za pomocą tego elementu klimatu sterujemy tempem wzrostu roślin, podnosząc temperaturę w tym okresie przyspieszamy proces oddychania komórkowego oraz ich wzrost. Możemy sobie na to pozwolić jeśli mamy do czynienia z dużą ilością światła i pod dostatkiem asymilatów, które roślina wytworzyła w procesie fotosyntezy w ciągu dnia. Znakiem na to, że możemy nieco podnieść temperaturę drugiej nocy jest wygląd roślin o poranku, jeśli rośliny są nadal poskręcane a na łodydze widać fioletowe antocyjanowe przebarwienia to oznaka, że możemy nieco podnieść temperaturę, bo roślina nie wykorzystuje wszystkich asymilatów które wytworzyła.

 

Maluno - należy odpowiednio sterować wzrostem roślin, aby wykorzystać potencjał odmiany. Z obserwacji roślin w lustrowanych przez nas uprawach odmiany Maluno, wynika, że rośliny powyżej 3 grona robią się bardzo mocne, jest duży „tłusty” liść i rośliny zaczynają mocno zarastać przejścia . Tym samym, w przypadku Maluno dobrym zabiegiem jest utrzymanie szczytu temperaturowego do zachodu słońca. Oczywiście najpierw obserwujmy i sprawdzajmy wierzchołek. Jeżeli łodyga pod gronem kwitnącym ma powyżej 12mm, a kwiaty mają kształt „dzwonkowaty”- nie są w pełni otwarte, to koniecznie należy przedłużyć szczyt do zachodu słońca.

 

 

 

Materiały zostały opracowane przy w współpracy ze specjalistami z firmy Syngenta oraz SAINT-GOBAIN Cultilene w ramach projektu TomatoAcademy

Wszystkie informacje i porady zawarte w liście oparto na doświadczeniach produkcyjnych oraz na rzetelnej wiedzy. Należy je jednak stosować i korygować w oparciu o własne doświadczenia oraz warunki specyficzne dla konkretnych gospodarstw i upraw, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe w danym okresie oraz stan i kondycje roślin w uprawie. Firma SYNGENTA oraz SAINT-GOBAIN Cultilene nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w uprawie.